Ruta del Canal de Estambul

canal estambul guzergahi
canal estambul guzergahi

Kanal İstanbul Güzergahı : Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2011 yılında ‘Çılgın Proje’ adıyla tanıttığı Kanal İstanbul’un ÇED Başvuru Dosyası uygun bulundu ve projeye ilişkin ÇED süreci başladı. Daha önce sunulan 5 güzergâh 1’e indi. Buna göre proje Küçükçekmece Gölü Sazlıdere Barajı Terkos Gölü’nün doğusunu takip eden güzergâhta inşa edilecek. Projenin inşasına başlamak için bakanlığın onayı gerekiyor.

Planificado como una alternativa al Bósforo, el área del proyecto se ubicará dentro de los límites de los distritos de Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir y Arnavutköy. Toda la infraestructura y superestructuras que se establezcan dentro del alcance del proyecto permanecerán dentro de los límites de estos distritos.

Tamamlanan rapora göre, Kanal İstanbul’un güzergahının uzunluğu kilómetros 45. Kanal, Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinden geçecek. Güzergah Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölü’nden ayıran kıstaktan başlayarak, Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam edecek. Ardından Sazlıbosna Köyü’nü geçerek Dursunköy’ün doğusuna ulaşıp Baklalı Köyü’nü geçtikten sonra Terkos Gölü’nün batısında Karadeniz’e ulaşacak. 7 km’si Küçükçekmece, 3 bin 100 metresi Avcılar, 6 bin 500 metresi Başakşehir kalan yaklaşık 29 kilometre ise Arnavutköy sınırları içinde olacak.

Kanal İstanbul Tarihçesi

İstanbul Boğazı’na alternatif su yolu projesinin tarihi Roma İmparatorluğuna kadar gider. Bitinya Valisi Plinius ile İmparator Trajan arasındaki yazışmalarda Sakarya Nehir Taşımacılığı Projesinden ilk defa bahsedilmiştir.

Karadeniz ve Marmara’yı yapay bir boğazla birbirine bağlama fikri 16. yüzyıldan bu yana 6 kez gündeme gelmiştir. 1500’lü yılların ortalarında Osmanlı Devleti’nin hayata geçirmeyi planladığı 3 büyük projeden biri Sakarya Nehri ve Sapanca Gölü’nü Karadeniz ve Marmara’ya bağlamaktı. 1550 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde gündeme geldi. Dönemin iki büyük mimarı Mimar Sinan ve Nicola Parisi hazırlıklara başlanmasına rağmen savaşlardan dolayı bu projenin hayata geçmesi iptal edildi.

Kanal İstanbul Teknik Detaylar

Şehrin Avrupa Yakası’nda hayata geçirilecek. Hâlihazırda Karadeniz ile Akdeniz arasında alternatifsiz bir geçit olan İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğini rahatlatmak adına Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir suyolu açılacak. Kanalın Marmara Denizi ile birleştiği noktada 2023 yılına değin kurulması öngörülen iki yeni kentten biri kurulacak. Bu kanalla birlikte İstanbul Boğazı tanker trafiğine tümüyle kapanacak, İstanbul’da iki yeni yarımada, yeni bir de ada oluşacaktır.

  • Uzunluk 40–45 km
  • Genişliği (yüzey): 145–150 m
  • Genişlik (taban): 125 m
  • Derinlik: 25 m

Se planea construir la nueva ciudad en 453 millones de metros cuadrados. Otras áreas son 30 millones de metros cuadrados con aeropuerto, 78 millones de metros cuadrados con Ispartakule y Bahçeşehir, 33 millones de metros cuadrados con carreteras, 108 millones de metros cuadrados con parcelas de zonificación y 167 millones de metros cuadrados se divide en áreas verdes comunes.

Projenin etüt çalışması iki yıl sürecek. Çıkartılan topraklar, büyük bir havalimanı ve liman yapımında kullanılacak, taş ocaklarının ve kapatılan madenlerin doldurulması için yararlanılacak. Projenin maliyetinin 10 milyar doların üzerinde olabileceği belirtiliyor.

15 Ocak 2018 tarihinde projenin güzergahı belli olmuştur. Ulaştırma Bakanlığı tarafından projenin Küçükçekmece Gölü, Sazlısu Barajı ve Terkos Barajı güzergahlarından geçeceği kamuoyuna duyurulmuştur.

Kanal İstanbul Maliyeti

Projenin toplam maliyetinin 20 milyar olması beklenmektedir. Köprü ve havalimanları gibi yatırımlar da hesaba katıldığında toplam maliyetin 100 milyar USD olacağı tahmin edilmektedir.

Proje 5 Yılda Tamamlamlanacak

İnşaat aşamasında ise yaklaşık 5 bin işçi çalışacak. Proje tamamlandığında ise bin kişiye istihdam sağlayacak. 1,350 DTW büyüklüğündeki gemilerin bile geçişi için uygun olacak. Kanal derinliğine bağlı olarak yaklaşık 1,5 milyar metreküp hafriyat çıkması bekleniyor. Deniz ve dip taramasından da 115 milyon metreküp malzemenin çıkacağı tahmin ediliyor.

Çıkan Hafriyattan 3 Ada Yapılacak

Según las declaraciones en el informe de EIA, el primer grupo consistirá en secciones 3 y el área total será de hectáreas 186. El segundo grupo de islas consistirá en islas 4 y el área total será de hectáreas 155. El tercer grupo consiste en islas 3 y cubrirá un área de hectáreas 104. La excavación se utilizará fuera de la isla, llenando la costa del Mar Negro y la construcción de la nueva costa en la región del lago Terkos.

Kanal İstanbul’un Üzerine 6 Köprü Yapılacak

Las rutas de los puentes también se hicieron. A excepción de los puentes, se construirán muelles de emergencia en el canal. Para garantizar el tráfico del barco, el tráfico seguro y la respuesta de emergencia en caso de accidente o avería, 6 se construirá en unidades móviles 8 que se abordarán una vez cada kilómetro. La longitud de estos bolsillos será de al menos 750 metros. Además, se realizarán centros de respuesta de emergencia para la operación del canal, estructuras de entrada y salida del canal, infraestructura y superestructuras como sistemas de tráfico de barcos, rompeolas, faros y las áreas de espera del Mar Negro y el Mar de Mármara.

23 km2 Kamulaştırma Yapılacak

En fazla etkilenecek alanlar ise 35 bin kişinin yaşadığı Şahintepesi ile 14 bin kişinin yaşadığı Altınşehir.

Kanal İstanbul ile ilgili en çok konuşulan konulardan biri de kamulaştırma alanlarıydı. Rapora göre 45 kilometrelik güzergahın 8’si Küçükçekmece Gölü, 12’si ise Sazlıdere’den geçiyor. Bir kilometrelik alan ise orman. Geri alan yerler kamulaştırılacak ve bu alan yaklaşık 23 kilometre kare. Nüfus yoğunluğunun en çok olduğu yerler ise Küçükçekmece Avcılar hattı ise Baklalı Terkos arasında bulunuyor. Projeden en fazla etkilenecek alanlar arasında ise 35 bin kişinin yaşadığı Şahintepesi ile 14 bin kişinin yaşadığı Altınşehir geliyor.

Sobre Kanal Istanbul Project

Con la implementación del Proyecto "Kanal Istanbul" planificado dentro de las fronteras de los distritos de Estambul, Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir y Arnavutköy; la reducción de la excesivamente dominante en el Bósforo, la prevención de incidentes que pueden ocurrir después de un posible accidente en el mar y por lo tanto de crucero del Bósforo, la vida, la provisión de bienes y la seguridad ambiental para todos los países que utilizan los estrechos de Turquía, así como para Turquía es de gran importancia. El proyecto planificado tiene como objetivo minimizar el tráfico de barcos que amenaza la vida y los activos culturales del Bósforo y proporcionar un acceso alternativo a los barcos expuestos al tráfico pesado en ambas entradas.

En el presente caso, los estudios de ingeniería de detalle en curso Kucukcekmece Lago a aproximadamente 45 kilómetros de largo - Sazlıdere Dam - Terkos la siguiente oriente hasta el pasillo de las obras de construcción que se completará en contener año 5 el año 100 Se espera, por tanto, la condición de mantenimiento necesario Estambul para servir a Turquía.

Informe de evaluación de impacto ambiental de Kanal Istanbul

Todo el Informe de evaluación de impacto ambiental del Canal de Estambul AQUÍ deducible. (El archivo es 141 MB)

Ruta del Canal de Estambul

Kanal İstanbul Güzergahı Foto Galeri

Se requiere JavaScript para esta presentación de diapositivas.

Calendario actual de licitaciones ferroviarias

Sal 15

Anuncio de licitación: Servicio de limpieza.

Octubre 15 @ 10: 00 - 11:00 pm XNUMX:XNUMX pm
Sobre Levent Elmastaş
RayHaber editor

Sé el primero en comentar

Yorumlar

Este sitio usa Akismet para reducir el correo no deseado. Descubra cómo se procesan los datos de sus comentarios.