Estudiantes exitosos de la agrupación de sistemas ferroviarios se reúnen en la comida de Iftar

Raylı Sistemler Kümelenmesinde Başarılı Olan Öğrenciler İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi : Raylı Sistemler Kümelenmesinde başarılı olan öğrencilere iftar yemeği verildi.

Tülomsaş bahçesinde düzenlenen programa, Vali Güngör Azim Tuna, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Tülomsaş Genel Müdürü Hayri Avcı, İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir, Raylı Sistemler Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Kenan Işık, sektör temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Eskişehir’de bulunan üniversitelerin, Tülomsaş’ın ve sanayi alanının gençler için büyük bir avantaj olduğunu aktaran Vali Tuna, programda yaptığı konuşmada, meslek liselerinde okuyarak ülkenin sanayi alanında gelişmesini sağlayan öğrencileri kutladı.

Bir şeyi üreterek ona paydaş olmanın önemine değinen Vali Tuna, “Sanayi’de üretilen her şey birilerinin elinden geçiyor. Bir ürünün ortaya çıkmasında paydaş olmak, hissedar olmak güzel bir şey. İnşallah kısmet olursa bizde bu ülkede Yüksek Hızlı Treni’mizi burada üreteceğiz. Anadolu Üniversitemizin de bu konuda yaptığı güzel çalışmaları var. Bunlar şimdilik bir başlangıç, inşallah arkasından geniş yatırım imkanları gelecek. Yurt içinden ve yurt dışından birçok insan buraya yatırım yapmaya gelecek” diye konuştu.

3-5 sene içerisinde Eskişehir’in sanayi alanında daha çok gelişeceğini anlatan Vali Tuna, meslek lisesi mezunlarının bu anlamda aranan eleman olacağını bildirdi. Okullarının bitimine 2 sene kala öğrencilerin sanayi alanında değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Tuna, Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşülerek bu projenin Eskişehir’de başlatılmasını isteyeceklerini kaydetti. Bu şekilde öğrencilerin uzmanlaşacağına inandığını anlatan Vali Tuna, “Çocuklarımızın iş hayatına erkenden atılarak iyi birer meslek sahibi olmaları noktasında önemli bir katkı sağlayacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan da, ülkemizde üniversite sayısını 193’e çıktığını söyledi. Son yıllarda mesleki ve teknik eğitimin azaldığını belirten Rektör Gündoğan, belli zamanlarda insanların iyi yönlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Akademik kariyerden önce o alanda alınan taban eğitiminin önemli olduğunu aktaran Rektör Gündoğan, yetenek sahibi gençlerin meslek sahibi olabilecek alana yönlendirilmelerini istedi.

Meslek liseleri son sınıf öğrencilerinin başarı oranlarına göre Tülomsaş’ın da içinde olduğu bir eğitim programı yapmak istediklerini dile getiren Tülomsaş Genel Müdürü Hayri Avcı ise, proje kapsamında başarılı öğrencilerin Tülomsaş’ta istihdam edileceğini kaydetti. Raylı Sistemler konusunda uzman bir kadro kurmak istediklerini bildiren Genel Müdür Avcı, sektörü canlandırmak için var güçleriyle çalıştıklarını aktardı.

Raylı Sistemler Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Işık, geleneksel olarak yaptıkları iftar yemeğini bu sene Tülomsaş’ın ev sahipliğinde, tarihi mekanda gerçekleştirdiklerini anlattı. Raylı Sistemlerin dünyada çok hızlı bir şeklide geliştiğini aktaran Işık, sektörün Türkiye için de ne kadar önemli hale geldiğini belirtti. Sektöre verdiği desteklerden dolayı Vali Tuna’ya teşekkür eden Işık, sektörde en önemli ihtiyacın iyi yetişmiş insan kaynağı olduğunu bildirdi.

Konuşmaların ardından Vali Tuna, Rektör Gündoğan, Genel Müdür Avcı ve ESO Başkanı Özaydemir, günün anısına başarılı öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

Noticias ferroviarias similares

Noticias similares de trenes de alta velocidad

Sobre Levent Ozen
Cada año, el sector ferroviario de alta velocidad, el líder europeo en la creciente Turquía. Las inversiones en ferrocarriles, que toman esta velocidad de los trenes de alta velocidad, continúan aumentando. Además, con las inversiones realizadas para el transporte en la ciudad, las estrellas de muchas de nuestras empresas hacen que la producción nacional brille. Es un orgullo que se haya iniciado la producción del tren nacional turco de alta velocidad, además de las compañías locales de tranvía, tren ligero y metro. Estamos muy felices de estar en esta mesa orgullosa.

Sé el primero en comentar

Yorumlar

Este sitio usa Akismet para reducir el correo no deseado. Descubra cómo se procesan los datos de sus comentarios.