Proyecto de túnel gigante en TRNCKKTCde dev tünel projesi :Lefkoşa, Mesarya ve Ercan Havalimanı’ndan Girne sahil şeridine ulaşımı kolaylaştıracak dev proje için düğmeye basıldı. Değirmenlik kavşağı ile Acapulco kavşağını birleştirecek tünel için etüt çalışmaları yapılıyor.
ULAŞIM KOLAYLAŞACAK: Girne-Değirmenlik Dağyolu Tünel Projesi için etüt çalışmalarına başlandı. Çalışmalar çerçevesinde arazi ölçümleri yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilecek olan proje Girne’nin doğusundaki sahil şeridine ulaşımı kolaylaştırmayı hedefliyor
4-5 KİLOMETREKLİK TÜNEL: Yapılan ilk arazi ölçüm çalışmaları tünelin en az 4 kilometre olacağını ortaya çıkardı. Özellikle Mesarya köyleri ile Ercan Havalimanı’ndan kuzey sahil şeridine ulaşımını kolaylaştıracak olan tünel, trafik emniyetine de katkı koyacak.
GÖLETİN ALTINDAN GEÇECEK: Yapılan ilk etüt çalışmalarında, tünel için en uygun güzergahın Girne Değirmenlik Dağyolu üzerinde yer alan Değirmenlik Göleti’nin bulunduğu alan olarak tespit edildi. Tünelin göletin altından geçerek Çatalköy’ün doğusunda, Acapulco kavşağında kuzey sahil yolu ile birleşmesi planlanıyor.
19 KM, 14 KM’YE DÜŞECEK: Tünelin yapımı ile şu an 19 kilometre olan Değirmenlik kavşağı ile Acapulco kavşağı arasındaki mesafe 14 kilometreye düşecek. Tünel yapım projesinin gündeme alınmasında son dönemde bölgeye yapılan dev turizm yatırımlarının da etkili olduğu öğrenildi
Nadire BAHADİ
2010-2020 Master Planı çerçevesinde yapılması öngörülen Girne-Değirmenlik Dağyolu Tünel Projesi için ölçüm çalışmaları başladı. TC Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü mühendisleri ve KKTC Karayolları Dairesi iş birliği ile yapılacak tünel projesi sayesinde 19 kilometrelik tehlikeli Dağyolu’nun yaklaşık 5 kilometre azaltılarak ulaşımın kolaylaştırılması hedefleniyor.
Zemin için etüt çalışmaları yapılıyor
Proje kapsamında yapılacak olan tünel Arapköy girişinden başlayacak. 14 kilometre uzunluğunda ve duble yol olarak yapılacak tünel Değirmenlik Göleti altında sona erecek. KKTC Karayolları Dairesi ile TC Karayolları Genel Müdürlüğü mühendisleri tehlikeli yolun daha kısa sürede ve güvenli bir şekilde aşılmasını sağlayacak tünel için etüt çalışmaları yapıyor. Yapılan incelemelerde çıkan sonuca göre yapılacak delme işlemleri ise yeni teknoloji delme aletleri ile yapılacak.
Erduran: Çalışmalar sürüyor
2010-2020 Master Planı çerçevesinde öngörülen projelerin gerçekleşmeye başladığını ifade eden KKTC Karayolları Dairesi Müdürü Hasan Nihat Erduran, Girne-Değirmenlik Dağyolu Projesi’nin de gündemde olduğunu söyledi. 2010 yılında 43 noktada yapılan trafik yol sayımı sonucu düzenleme yapılacak güzergahlardan geçen ortalama araç sayısının belirlendiğini ifade eden Erduran, 2020’ye göre hesaplama yapıldığını ve hizmet kalitesinin düşeceği, yetersiz kalacak olan yolların gelişmesi için çalışmalara başlandığını kaydetti. Girne-Değirmenlik Dağyolu Projesi ile güzergaha göre yolun 4-5 kilometre kısaltılmasının hedeflendiğini belirten Erduran, alternatiflerin değerlendirildiğini ifade etti.
“Hizmet kalitesini artırıcı faaliyetler yapılıyor”
Girne-Değirmenli Dağyolu çalışması ve düzenleme faaliyetleri kapsamında projeler için araştırmaların devam ettiğin belirten Hasan Nihat Erduran, güzergah üzerindeki arazilerinin istimlak konusunun da araştırıldığını ifade etti. “Hangi bölgede istimlak çoksa oradan kaçınılır” diyen Erduran, takas usulü için de yasalarda düzenleme yapılması gerektiğini ve bu şekilde çözüme varılabileceğini kaydetti. “Araç sayısı, ticari faaliyetler ve turizm faaliyetleri arttıkça bunlara paralel olarak ulaşımı geliştirilmek mecburiyetindeyiz” şeklinde konuşan Erduran, ekonomik olarak KKTC halkının kendi kendine yeterli olabilmesi için üstlerine düşeni yaptıklarını dile getirdi. Erduran, 2020’ye kadar devam edecek projeler kapsamında yolların düzeltileceğini ve hizmet kalitesini artırıcı faaliyetlerin yapılacağını kaydetti.

Reklamlar

Noticias de tren de alta velocidadSé el primero en comentar

Escribir Comentario

Este sitio usa Akismet para reducir el correo no deseado. Descubra cómo se procesan los datos de sus comentarios.