El vestuario de Haydarpaşa permanecerá BTS 15 envía miles de firmas al Ministerio de Transporte

El vestuario de Haydarpaşa permanecerá BTS 15 envía miles de firmas al Ministerio de Transporte
Üç yıllığına kapatılan, ancak sonrasında akıbeti bilinmeyen tarihi Haydarpaşa Tren Garı’na sahip çıkan Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS), topladıkları 15 bin imzayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na iletti.
BTS üyeleri toplanan imzalarla bugün Bakanlık önünde toplandı. BTS Genel Başkanı Yavuz Demirkol yaptığı açıklamada, İstanbul-Ankara demiryolunun kapatılmasını eleştirdi. Demirkol, yenileme ve iyileştirme çalışmalarının hat kapatılmadan da yapılabileceği halde hattın kapatılarak, insanların ulaşım hakkına engel konulduğunu söyledi.
HAYDARPAŞA EYLEMLERİNE DESTEK ÇAĞRISI
Hızlı trenlerin bahane edilerek modernleşme adına yeni garların inşaasının gündeme getirildiğine dikkat çeken Demirkol, “Kentin modernleşmesi adına yeni gar inşasına kalkışmak tarihimize ve ülkemize karşı büyük bir saygısızlıktır” dedi. Tarihi Haydarpaşa Garı’nın gar kalması için ve halkın ulaşım hakkının engellenmemesi için eylemlerinin yeniden genişleyeceğini belirten Demirkol, tüm kesimleri bu eylemlere destek vermeye çağırdı.
Konuşmanın ardından imzaları bakanlığa iletmek isteyen BTS’liler bakanlık güvenliği tarafından engellenmek istendi. Kısa bir tartışmanın ardından sendika yöneticileri toplanan 15 bin imzayı bakanlığa iletti.

fuente: evrensel.net

Noticias ferroviarias similares

Noticias similares de trenes de alta velocidad

Sobre Levent Ozen
Cada año, el sector ferroviario de alta velocidad, el líder europeo en la creciente Turquía. Las inversiones en ferrocarriles, que toman esta velocidad de los trenes de alta velocidad, continúan aumentando. Además, con las inversiones realizadas para el transporte en la ciudad, las estrellas de muchas de nuestras empresas hacen que la producción nacional brille. Es un orgullo que se haya iniciado la producción del tren nacional turco de alta velocidad, además de las compañías locales de tranvía, tren ligero y metro. Estamos muy felices de estar en esta mesa orgullosa.

Sé el primero en comentar

Yorumlar

Este sitio usa Akismet para reducir el correo no deseado. Descubra cómo se procesan los datos de sus comentarios.