Se lanzó la base del túnel Kop

Bayburt-Erzurum Karayolu üzerinde, Karadeniz’i güneye ve doğuya bağlayan önemli bir geçiş noktasında yer alan Kop Dağı Tüneli’nin temeli 23 Ağustos 2012 Perşembe günü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM, Erzurum Valisi Sebahattin ÖZTÜRK, Bayburt Valisi Hasan İPEK, Erzincan Valisi Selman YENİGÜN, Gümüşhane Valisi Yusuf MAYDA, Karayolları Genel Müdürü M. Cahit TURHAN, çok sayıda bölge milletvekili, belediye başkanı ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Açılış konuşmasında projenin teknik bilgilerine ve faydalarına değinen Karayolları Genel Müdürü M. Cahit TURHAN, yörede çok ağır geçen kış aylarında kar, çığ ve buzlanma nedeniyle zaman zaman kapanan yolun 12 ay boyunca trafiğe hizmet vereceğini ve bölgenin sosyo-ekonomik gelişimine katkı sağlayacağını söyledi. Yaklaşık 2400 metre rakımı ile ülkemizin en yüksek ve zorlu geçitlerinden biri olan, sürücülerin korkulu rüyası Kop Geçidi’nde yapılacak tünelle rakımın 2 bin metreye ineceğini belirten TURHAN; “Böylece yol ana güzergahtan ayrılarak kısalacak ve trafik yıl boyu kesintisiz hizmet verecektir” dedi.
Karayolları Genel Müdürü M. Cahit TURHAN’ın ardından bir konuşma yapan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM, Gümüşhane-Bayburt-Kop Dağı bölünmüş yoluyla birlikte her biri 5 bin metre olan Kop Dağı Tünelleri’nin de devreye girmesiyle Erzurum ile Bayburt arasındaki mesafenin 1 saate düşeceğini ve yaz kış seyahat imkanının sunulacağını söyledi.
Sathi kaplamalı 220 km uzunluğundaki Trabzon-Gümüşhane-Bayburt-Aşkale Yolu’nun geometrik ve fiziki standartlarının iyileştirilerek bitümlü sıcak karışım kaplamalı, 2×2 şeritli bölünmüş yol olarak yapılması ve Kop Tüneli’nin de tamamlanması ile 6 km kısalacak güzergahta, seyahat süresinde yılda 1 Milyon 869 Bin saat, akaryakıt tüketiminde 9.7 Milyon litre tasarruf elde edileceği, vergiler dahil toplam yıllık tasarruf tutarının 96.4 Milyon TL olacağı tahmin ediliyor.

Fuente: KGM

Noticias ferroviarias similares

Noticias similares de trenes de alta velocidad

Sobre Levent Ozen
Cada año, el sector ferroviario de alta velocidad, el líder europeo en la creciente Turquía. Las inversiones en ferrocarriles, que toman esta velocidad de los trenes de alta velocidad, continúan aumentando. Además, con las inversiones realizadas para el transporte en la ciudad, las estrellas de muchas de nuestras empresas hacen que la producción nacional brille. Es un orgullo que se haya iniciado la producción del tren nacional turco de alta velocidad, además de las compañías locales de tranvía, tren ligero y metro. Estamos muy felices de estar en esta mesa orgullosa.

Sé el primero en comentar

Yorumlar

Este sitio usa Akismet para reducir el correo no deseado. Descubra cómo se procesan los datos de sus comentarios.