Accidentes de Teleférico

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası Rize şube başkanı Metin Bıçakcı, Rize ve çevre illerde taşıma ve ulaşım güçlüğünün önüne geçebilmek için ilkel teleferiklerin yoğun olarak kullanıldığını vurgulayarak, ”İlkel teleferiklerin projesi hazırlanırken herhangi bir mühendislik hizmeti alınmıyor, gelişigüzel yapılıyor. Aynı şekilde imalat ve montajı da ciddiyetten uzak şekilde yapılıyor ve dikkatsiz ve özensiz şekilde kullanılıyor” dedi.
Rize, Trabzon ve Artvin’de 20 bine yakın ilkel teleferik bulunduğunun tahmin edildiğini, ancak kesin sayısının bilinemediğini ifade eden Bıçakcı, ”En fazla Rize’de bulunuyor. İlde yaklaşık 10 bin civarında ilkel teleferik bulunduğunu tahmin ediyoruz. Yöre genelinde bulunan ilkel teleferiklerin sadece 5 bin civarındaki bölümü elektriğini resmi yollardan bağlatmış. Yani resmi olarak bilenen sadece bu 5 bin teleferik” diye konuştu.
Bıçakcı, yük taşımacılığının yanında insan taşımacılığının da yapıldığı ilkel teleferiklere bir an önce standart getirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini vurgulayarak, ”Bu çalışma kapsamında insan sağlığını tehdit eden, can ve mal güvenliği sağlanmamış teleferiklerin elektrik bağlantısının yapılmaması ve yapılanların devre dışı bırakılması gerekiyor. Ayrıca tüm teleferiklerin her yıl, en az yılda bir kez kontrolden geçirilmesi önem taşıyor. Tüm teleferikler belirli bir standarda kavuşturulmalı ve kayıt altına alınmalıdır. Bu ilkel teleferikler, insan taşımacılığında kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü yeterli güvenlik önlemleri alınması mümkün değildir. Teleferikler, herkes tarafından kullanılmamalı, bir sorumlusunun olması gerekir. Teleferiklerin uygunluk raporu olmadan elektrik bağlanmamalıdır. Her yıl teleferikler kontrol edilmeli ve eksiklikler teleferik işletme sorumlusu tarafından giderilmelidir” diye konuştu.
Önceki yıllarda ilkel teleferiklere belirli bir standart getirilmesi ve kayıt altına alınması amacıyla çalışma başlatıldığını kaydeden Bıçakcı, ”Rize Valiliği ile odamız arasında yapılacak bu çalışma ile teleferiklerin denetiminin yapılması, sağlıklı işler hale getirilmesi amaçlanıyordu. Hatta bu konuda protokol de hazırlanmıştı. Ancak daha sonra maalesef uygulamaya geçirilemedi” dedi.
Yörede yolların bazı yerlerde dar olmasının araçla ulaşımı engellediğini, bu durumun da insanların evlerine ulaşmak için ilkel teleferik sistemini kullanmasına neden olduğunu anlatan Bıçakcı, ”Ancak bu durum can ve mal emniyeti bakımından büyük tehlike oluşturuyor. Tam olarak istatistiki veri olmamasına rağmen, ilkel teleferik kazaları nedeniyle onlarca kişinin öldüğünü, yüzlerce kişinin de yaralandığını sanıyoruz. Son olarak Kalkandere ilçesi Yokuşlu köyünde birkaç gün önce meydana gelen olayda, 15
yaşındaki Kaan Öztürk hayatını kaybetmişti” diye konuştu.

Fuente: lov

Noticias ferroviarias similares

Noticias similares de trenes de alta velocidad

Sobre Levent Ozen
Cada año, el sector ferroviario de alta velocidad, el líder europeo en la creciente Turquía. Las inversiones en ferrocarriles, que toman esta velocidad de los trenes de alta velocidad, continúan aumentando. Además, con las inversiones realizadas para el transporte en la ciudad, las estrellas de muchas de nuestras empresas hacen que la producción nacional brille. Es un orgullo que se haya iniciado la producción del tren nacional turco de alta velocidad, además de las compañías locales de tranvía, tren ligero y metro. Estamos muy felices de estar en esta mesa orgullosa.

Sé el primero en comentar

Yorumlar

Este sitio usa Akismet para reducir el correo no deseado. Descubra cómo se procesan los datos de sus comentarios.